Wioska Indiańska 2019

Drodzy Rodzice,

poniżej znajdziecie informacje, w którym plemieniu znajduje się Wasze dziecko podczas tegorocznej Wioski Indiańskiej.

Początek: 1 lipca, godzina 16.00, wzgórze w Zaborzu. Po przybyciu na Wioskę należy odnaleźć namiot należący do plemienia Państwa dziecka i tam oddać je pod opiekę wychowawców.

Zachęcamy do ponownego przeczytania informacji w zakładce Wioska Indiańska, gdzie znajdziecie przydatne informacje (informacje poniżej).

Rodziców, którzy jeszcze nie mieli okazji do przekazania darowizny na rzecz Wioski Indiańskiej, zachęcamy do przelania symbolicznej kwoty 50 PLN na konto:

Kościół Ewangelicko – Metodystyczny w RP

ul. Małopolska 6, 25-341 Kielce

37 1050 1416 1000 0090 8000 7538

 

Listy plemion:

Apacze

Arapaho

Bizony

Czarne Stopy

Czejeni

Czirokezi

Komancze

Kruki

Lakota

Młode Wilki

Mustangi

Nawaho

Szoszoni

 

 

WAŻNE!

Rejestracja online zakończona. Trwa weryfikacja listy i kompletowanie kart kwalifikacyjnych tylko dzieci zaklasyfikowanych. Termin i miejsce złożenia kart podane są niżej, w zakładce „Rekrutacja”. 

Prosimy osoby z listy rezerwowej o nieskładanie kart i oczekiwanie na ewentualną informację o przyjęciu na listę główną.

Tegoroczna Wioska Indiańska w Zaborzu rozpocznie się w poniedziałek 1 lipca i potrwa do soboty 6 lipca. Zapisy dzieci na wioskę od godziny 8.00, w sobotę, 1 czerwca.

***

Informujemy, że linki do formularzy rejestracyjnych pojawią się we wskazanym wyżej terminie zarówno na stronie internetowej www.metodyscikielce.pl, jaki na portalu Facebook (link do wydarzenia – REJESTRACJA).

Zapraszamy!

***

Dokumenty:
REGULAMIN WIOSKI INDIAŃSKIEJ 2019
KARTA KWALIFIKACYJNA
UPOWAŻNIENIE DO ODBIORU DZIECKA

***

Wioska Indiańska

  1. HISTORIA

  2. O NAS

  3. REKRUTACJA

  4.  PROGRAM WIOSKI INDIAŃSKIEJ

  5. GALERIA


***

HISTORIA

Wcale nie tak dawno, bo w 2004 roku, wcale nie tak daleko, bo w Zaborzu koło Morawicy, zaczęła się nasza Wcale_Nie_Bajka, tylko prawdziwa przygoda. Tak wspaniała, że bajką właśnie może się wydawać… Wtedy to grupa zaprzyjaźnionych Amerykanów z Atlanty w stanie Georgia odwiedzili Parafię  Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w Kielcach i zachwyciła się zaborzańskimi widokami. Postanowili więc stworzyć tam coś pożytecznego, a zarazem dającego radość i przywołującego miłe wspomnienia o nich. Narodziło się pragnienie, aby zrobić coś wyjątkowego dla lokalnych dzieci, które nie miały miejsca do beztroskiej zabawy.  Własnoręcznie i z własnych środków zbudowali dla dzieci plac zabaw, który dostał nazwę, nomen omen, Atlanta. By jeszcze lepiej wykorzystać to miejsce, Parafia KEM postanowiła zorganizować tam dla dzieci igrzyska sportowo-rekreacyjne pod nazwą Kids Games. Pierwsze Kids Games w 2004 roku były imprezą jednodniową i zgromadziły ok. 60 dzieciaków z okolicznych domów. W następnym roku, skuszonych opowieściami o świetnej zabawie, pojawiło się 100 uczestników, a w kolejnym,  2006 roku, trzecia odsłona naszych Kids Games miała takie powodzenie, że zorganizowaliśmy ich drugą edycję w Piekoszowie. Wtedy też my, organizatorzy, przypomnieliśmy sobie, jak to jest być dzieckiem. Któż wtedy nie bawił się w Indian? I tak oto, w 2007 roku, pierwszy raz na pięknym zaborzańskim wzgórzu stanęły oryginalne indiańskie tipi, gromadząc przez pięć dni pierwsze pięć indiańskich plemion.


W kolejnych 12 latach Wioska Indiańska przyciągała coraz więcej żądnych przygód wojowników. Z początkowej liczby 150 uczestników, w ostatnim roku bawiło się niemal 400 młodych Indian w 13 plemionach.  A internetowa rejestracja wyczerpała wszystkie miejsca w… 18 minut!

Wróć na górę

 

***

O NAS

Wioska Indiańska w Zaborzu organizowana jest przez Parafię Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w Kielcach.  Przygotowania logistyczne rozpoczynają się na wiele miesięcy przed inauguracją wydarzenia, a wszyscy członkowie zespołu organizacyjnego, a także wolontariusze dołączający na czas trwania Wioski Indiańskiej, pracują charytatywnie i nie czerpią z tego żadnych korzyści finansowych. Ofiarowują za to ogrom swojego wolnego czasu i  zaangażowania, by Wioska była miejscem bezpiecznym i atrakcyjnym dla wszystkich. Cieszy nas bardzo, że wielu uczestników, którzy dorastali wraz z  Wioską, nie mogąc już z powodu wieku rejestrować się w plemionach, staje się… wolontariuszami. Z Wioską Indiańską trudno się rozstać!
Każdego roku, w nawiązaniu do historii pierwszych igrzysk Kids Games, dołącza do nas zespół ze Stanów Zjednoczonych, wspierając nas swoją obecnością, niesamowitą energią oraz finansami. Wieloletnia współpraca z parafią metodystyczną w O’Fallon w stanie Illinois owocuje tym, że jesteśmy w stanie kontynuować dzieło, które rozpoczęliśmy. Dla dzieci to niezwykła okazja do nauki żywego języka angielskiego i od razu jego praktycznego wykorzystania w konwersacjach z amerykańskimi wodzami plemion.
Kadra pedagogiczna posiada wszelkie kwalifikacje, zgodne z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej w sprawie warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży z dnia 30 marca 2016 roku.


Przez 12  lat funkcjonowania Wioski Indiańskiej dołączyło do nas wiele instytucji i organizacji, które w różnym zakresie współpracują z nami:

– Ośrodek Nauczania Języka Angielskiego “Metodyści”-
– Miasto i Gmina Morawica
– Starostwo Powiatowe w Kielcach
– Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
– Klasztor Księży Pallotynów na Karczówce
– Stowarzyszenie Ekorozwoju Zaborza i Lisowa
– LGD Perły Czarnej Nidy

Bez ich wsparcia i pomocy na pewno nie udałoby się nam. Serdecznie dziękujemy!

Wróć na górę

 

***

REKRUTACJA

Rekrutacja odbywa się przez formularze elektroniczne, które pojawią się na stronie internetowej www.metodyscikielce.pl i będą aktywowane 1 czerwca 2019 r. o godzinie 8.00.  O przyjęciu na listę uczestników decyduje kolejność zgłoszeń. Wyjątkiem jest plemię Młodych Wilków, które z założenia zostało utworzone dla dzieci w wieku 4-5 lat, których starsze rodzeństwo uczestniczy w zajęciach Wioski.
Ostatnie zapisy po kilkunastu minutach wyczerpały liczbę miejsc, więc zachęcamy do nastawienia sobie budzików 😉

Prosimy o uważne zapoznanie się z Regulaminem Wioski Indiańskiej (REGULAMIN 2019 – plik do pobrania).

Dla poszczególnych kategorii wiekowych uczestników  przygotowane są odrębne formularze rejestracyjne:

– Dla dzieci 6-letnich z rocznika 2013
– Dla uczniów klas 1-3, czyli dzieci urodzonych w latach 2010-2012
– Dla uczniów klas 4-6, czyli dzieci urodzonych w latach 2006-2009
– Dla rodzeństwa dzieci z którejś z powyższych kategorii, będących w wieku 4-5 lat (urodzonych w latach 2014 i 2015). Uwaga! Tylko pod warunkiem, że starsze rodzeństwo jest zgłoszone do plemienia.

UWAGA!!! Dzieci mogą w szczególnych przypadkach rejestrować się do grupy starszej lub młodszej (maksymalnie 1 rok różnicy), np. jeśli dziecko jako 6-latek poszło do szkoły – do grupy starszej lub decyzją rodziców, jeśli uznają, że np. ze względów zdrowotnych dziecko będzie lepiej się czuło w grupie młodszej (maksymalnie o 1 rok, nie dotyczy roczników starszych niż 2006 oraz 2014 -15).

Do rejestracji potrzebne będą: PESEL dziecka, data urodzenia, adres, wzrost, telefon kontaktowy do rodzica, e-mail zwrotny, informacje o alergiach oraz ewentualnie imię i nazwisko innego, jednego(!) uczestnika z tej samej kategorii wiekowej, z którym dziecko chciałoby być razem w plemieniu.

BARDZO WAŻNE! Podając imię i nazwisko każdego dziecka należy wpisywać je zgodnie z zapisem w dokumentach urzędowych (np. w szkole), bez zdrobnień (np. Jan Kowalski, a nie Janek Kowalski, ponieważ program rozdzielający dzieci do plemion nie znajdzie odpowiedniej osoby i w efekcie koledzy mogą zostać rozdzieleni). Dotyczy to zarówno dziecka, które zapisujemy, jak i dziecka, z którym Państwa pociecha chce być w plemieniu.

Po zakończeniu rejestracji, w ciągu 14 dni, rodzice otrzymają drogą mailową informację, czy dziecko znajduje się na liście głównej czy rezerwowej. Rodzice dzieci, które są na liście głównej, powinni złożyć niezbędną dokumentację papierową (KARTA KWALIFIKACYJNA 2019 – plik do pobrania) w wyznaczonym terminie.

Składanie kart kwalifikacyjnych:

– Ewa Pietrzyk – w Szkole Podstawowej w Morawicy
– Bożena Daszuta – w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Morawicy
– Ewa Tarapata i Ewa Pietrzyk – w Szkole Podstawowej w Lisowie
– Kościół Ewangelicko-Metodystyczny w Kielcach, ul. Małopolska 6 – do skrzynki pocztowej

Będziemy komunikować się z osobami z listy rezerwowej wyłącznie w sytuacji wycofania się uczestnika z listy głównej. Dlatego, w przypadku takiej rezygnacji, gorąco prosimy Rodziców o jak najszybszy kontakt telefoniczny lub SMS na numer 602-592-843. Dzieci z listy rezerwowej będą czekać.

Wróć na górę

 

***

PROGRAM WIOSKI INDIAŃSKIEJ

Wioska Indiańska odbywa się zazwyczaj w pierwszym tygodniu lipca w Zaborzu przy ul. Leśnej. Zajęcia będą prowadzone są od poniedziałku do piątku w godzinach od 16.00 do 20.00 oraz w sobotę od 10.00 do 14.00.


Zeszłoroczne atrakcje to m. in.  jazda konna, strzelanie z łuku, tor przeszkód, ścianka wspinaczkowa, nauka języka angielskiego, zajęcia muzyczne czy krótkofalarskie oraz warsztaty edukujące w zakresie wykorzystania darów natury, kultury Indian czy bezpieczeństwa w życiu codziennym.  Atrakcji z pewnością nie zabraknie!
Tradycyjnie już zapewniamy dzieciom jeden posiłek w postaci suchego prowiantu oraz nieograniczony dostęp do wody pitnej,  odpowiednie warunki zdrowotne, higieniczne oraz opiekę medyczną. Zwracamy szczególną uwagę na fakt, że na zakończenie każdego dnia Uczestników mogą odebrać tylko rodzice lub prawni opiekunowie. Uczestnicy, którzy dostarczą upoważnienie o samodzielnym powrocie są zwolnieni z powyższej konieczności.

Wróć na górę

 

***

GALERIA

Przez 13 lat udało się nam sprawić, by Wioska Indiańska w Zaborzu stała się swoistą marką, kojarzoną wyłącznie z wysokim poziomem organizacyjnym, pełnym zaangażowaniem i profesjonalizmem. Jest też wydarzeniem medialnym, które nie przechodzi bez echa, o czym świadczą liczne relacje telewizyjne w stacjach ogólnopolskich, artykuły prasowe i audycje radiowe, trafiające do szerokiego grona odbiorców.
Poczujcie tę moc i atmosferę! W materiałach z poprzednich lat może uda się Państwu dostrzec choć namiastkę tego, co jest udziałem uczestników, wolontariuszy, kadry i rodziców.

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016


Obejrzyj reportaż w TVP2

2017

Wróć na górę